Programme Online Version

CHECK ALL OF OUR TICKET OPTIONS HERE

The ticket for the ONLINE VERSION will give you access to all sessions and all three days of the festival for €10 from the comfort of your home!

Take a look at the 2024 Programme:

FRIDAY, 19TH APRIL

OPENING NIGHT / DAY 1

19:00 – Welcome from the Festival’s Président, Scott Hillier
16:15Wild Summon00:14:40European Animated FilmIceland, United Kingdom
16:29Love Confession00:02:54Student FilmRussian Federation
16:32John Adams. Get Up The Yard00:24:02European DocumentaryIreland
16:56Taxi00:15:00European Comedy FilmCyprus
17:11Six Roasted Chickens00:03:35European Music VideoGermany, France
17:15Beyond the Frame00:40:44European DocumentaryItaly
17:55Seize the Summit01:15:00Non-European DocumentaryUnited Arab Emirates
19:10A man of the people01:45:00Non-European Dramatic FeatureChina
20:45Director’s Q&A00:10:00

SATURDAY, 20TH APRIL

Day 2

10:00AYITI, a Haitian story00:58:30European DocumentaryFrance
10:58The Eliminating00:13:00Student FilmUnited Kingdom
11:11…And I Was Left Behind00:06:48Arab Special SelectionQatar
11:18Butterflyman00:19:10Student FilmBelgium, Netherlands
11:37Holy Mother00:16:32Arab Special SelectionEgypt
11:54Breakfast of Champions00:11:23Non-European Short FilmUnited States
12:05Latent Space00:04:11European Music VideoGermany
12:09DIRECTOR’S Q&A0:10:00
12:19In Between00:10:00European Experimental FilmBulgaria
12:29I C U00:24:23Non-European Dramatic ShortChina
12:53EXIT00:04:00Non-European Dramatic ShortIslamic Republic of Iran
12:57The Grand Book00:19:59European Animated FilmNetherlands
13:17Mommy’s Lambie01:20:00European Dramatic FeatureSerbia, Turkey
14:37Won’t Figure It Out Tonight00:02:54Non-European Dramatic ShortUnited States
14:40DIRECTOR’S Q&A0:10:00
14:50PURGA00:13:21European Animated FilmLithuania
15:04The first00:28:00European Dramatic ShortRussian Federation
15:32X Kills Me01:36:42Non-European Dramatic FeatureChina
17:08They call me chino00:17:46European Dramatic Short FilmSpain
17:26Daylight Follows00:21:00European DocumentaryUnited Kingdom
17:47Alias Wolf01:30:54European Dramatic FeatureBelgium
19:18DIRECTOR’S Q&A0:10:00

SUNDAY, 21ST APRIL

DAY 3

10:10Dream Burger00:09:05European Comedy FilmSwitzerland
10:19Unite for Bissau (Nô Kumpu Guiné)00:40:00Non-European DocumentaryUnited States
10:59This is Not Norway00:18:00European Dramatic ShortSpain
11:17Through Gloom00:17:06Student FilmLithuania
11:34Edifice 1290:24:00European Dramatic ShortGermany
11:58Saleh00:15:12Arab Special SelectionSaudi Arabia
12:13Roger01:10:00European DocumentaryFrance
13:23Lust Supper – Nasty Things00:04:00European Music VideoRussian Federation
13:27DIRECTOR’S Q&A0:10:00
13:37Black China00:10:00European Experimental FilmGermany
13:47Dragon Fruit 00:27:10Non-European Dramatic ShortCanada
14:14Bus from Adana00:17:00European Dramatic Short FilmNetherlands, Turkey
14:31No Light / No Darkness00:14:03Non-European Short FilmArmenia
14:45The Serena Variations0:28:00Non-European Dramatic ShortUnited States
15:13Ren – Money Game Part 300:09:19European Music VideoUnited Kingdom
15:22DIRECTOR’S Q&A0:10:00
15:32SOMA00:10:00European Experimental FilmUnited Kingdom
15:42The Usual Story of Aurel Lacroix00:15:28European Dramatic Short FilmRomania
15:58Push00:27:54Student FilmRussian Federation
16:26Dead Man Walking (DMW)00:12:49Student FIlmRepublic of Korea
16:39Where It Begins00:24:12Non-European Dramatic ShortIslamic Republic of Iran
17:03The Moon rises00:23:19European Dramatic Short FilmSwitzerland
17:26NEMOZ00:13:40European Dramatic Short FilmFrance
17:40Grasshopper Republic01:33:45Non-European DocumentaryUnited States
19:14À toi00:02:48European Music VideoFrance
19:16DIRECTOR’S Q&A0:10:00

19:30 – Award Ceremony